Namaz Nasıl Kılınır

 

Namaz (salah; çoğulu salavat) İslam'ın beş şartından biridir. Bütün olgun Müslümanlara farzdır ve on yaş ve üzerindeki çocuklara, beş vakit namazlarını Peygamber Efendimiz (sav)'in kıldığı şekilde tamamlamaları şiddetle tavsiye edilir. Allah ile iletişimin dua edenlere hayat ve cesaret vereceğine inanılır. Müslümanlar, Allah'ın bizimle Kuran aracılığıyla konuştuğuna ve namazın Allah'a bağlanma aracımız olduğuna inanırlar. İster sadece Müslümanların nasıl dua ettiğini merak ediyor olun, ister kendiniz öğrenmek istiyorsanız, başlamak için asla erken değildir.

Alanın temiz ve yabancı maddelerden arınmış olduğundan emin olun. Bu, bedeninizi, kıyafetlerinizi ve ibadet yerini içerir.

 • Abdest al. Dua etmeye başlamadan önce ritüel olarak saf olmalısınız. Eğer abdestli değilseniz, abdestten önce abdest almanız gerekir. Son namazdan sonra idrar yaptıysanız, kaka yaptıysanız, gaz çıkardıysanız, aşırı kanamanız olduysa veya derin uykuya daldıysanız, abdest almanız gerekir[1]
 • Erkekler için çok teşvik edilen bir mescitte (camide) namaz kılıyorsanız, sessizce girin - diğer Müslümanlar hala namaz kılıyor olabilir ve onları rahatsız etmek istemezsiniz.
 • Bulunduğunuz yerin temizliğinden emin değilseniz, iyi bir ölçüm için yere bir mat veya bez yayın. Bu hasır (veya seccade) İslam kültürü için çok önemlidir.

 • Gusül abdesti almak için tüm vücudunuzu ve saçınızı su ile yıkamanız gerekir. 3 kez yıkamanız tavsiye edilir.
  • Abdest veya gusül abdesti alırken, oje, aksesuar, su geçirmez maskara gibi vücudun farz yerlerine su değmesine engel olacak her şeyin çıkarılması gerektiğini unutmayın.

   Gerekirse teyemmüm (kuru temizleme) yapın. Bir Müslüman su kullanamıyorsa, abdest veya gusül yerine teyemmüm almayı tercih edebilir. Bu ayin, temiz toprak veya kir veya daha önce kullanılmamış doğal bir kaya kullanılarak teyemmüm edilir.

   Dua etmek, Tanrı ile iletişim kurmak demektir. Bu, O'na teşekkür etmek, O'nu övmek, yanlış yaptığınız bir şeyi itiraf etmek veya sahip olduğunuz bir ihtiyacı ifade etmek anlamına gelebilir. Hatta bir arkadaşınızla yaptığınız gibi O'nunla konuşmak anlamına da gelebilir.

   Nasıl dua edileceğini öğrenmek, gerçekten Tanrı ile bir ilişki geliştirmekle ilgilidir. İlişkiler, bağlantı anları üzerine kuruludur. Bu bağlantı anları sizi başka bir kişiye bağlar ve birçoğu iletişim üzerinde odaklanır - söylediğiniz kelimeler ve bunları söyleme şekliniz. Ama bunu evrenin Tanrısı ile nasıl yaparsınız?

   Dua doğaüstü bir eylemdir. O ne demek? Bir an için düşünün. Konuşabileceğiniz başka hiç kimseye benzemeyen bir Tanrı ile konuşuyorsunuz. O, anlayabileceğiniz ve ilişki kurabileceğiniz bir kişiliğe ve niteliklere sahiptir, ancak Tanrı ile tam olarak yakın bir arkadaş veya aile üyesiyle olduğu gibi ilişki kurmayı bekleyemezsiniz. O bundan çok daha büyük ve inanılmaz. O, doğal günlük dünyada anlayabileceğinizin ötesindedir. O doğaüstü.

   Diğer insanlarla dürüstçe konuşmak size çok doğal gelse bile, Tanrı ile konuşmak zorlu bir öğrenme eğrisi gibi geliyorsa bu anlaşılabilir bir durumdur.

   Bu, ruhsal yolculuğunuzda nerede olursanız olun, Tanrı ile konuşmaya başlamanız için pratik bir rehberdir.

   Dua Nedir?

   İnsanlar genellikle duanın başkalarıyla konuştuğunuz gibi sadece Tanrı ile konuşmak olduğunu söylerler. Tanrı ile olan bir ilişkinin, diğer ilişkilerimizle aynı bileşenlerin çoğunu içerdiği doğrudur. Ancak en az bir benzersiz faktör var: Tanrı ile bağlantı kurmak için görme, ses veya dokunma duyularına güvenemeyiz.

   Bu nedenle, Tanrı ile konuşmak, tamamen farklı şekillerde olması dışında, başka biriyle ilişki kurmak gibidir.

   Belki de başlamak için en iyi yer, duanın sadece O'nunla konuşmaktan çok Tanrı ile konuşmakla ilgili olduğunu açıkça belirtmektir. Tanrı hakkında neye inandığınız ve O'nunla olan ilişkiniz, O'nunla konuşmayı nasıl öğreneceğinizin temelidir.

   Neden Dua Etmelisiniz?

   İnsanlar çeşitli nedenlerle dua ederler. Bazıları sıkıntılı zamanlarda kendilerini teselli etmek ve hayatın manevi bir boyutu olduğunu kabul etmek için dua eder. Ancak Hristiyanlar çok özel nedenlerle dua ederler.

   Hristiyan olmak, bir etiket benimsemekten, demografinizi değiştirmekten veya yeni bir dünya görüşüne abone olmaktan çok daha fazlasıdır. Hristiyan olmak, Tanrı'nın sizi Kendisiyle kişisel bir ilişkiye davet ettiğine inanmak ve bu daveti kabul etmektir.

   Dua etmeyi öğrenmeden Tanrı'nın amaçladığı şekilde bir Hıristiyan olmayı deneyimleyebileceğinizi söylemek, düzenli iletişim olmadan mutlu bir evlilik yapabileceğinizi veya derin bir dostluğa sahip olabileceğinizi söylemeye benzer.

   Ama belki de soru, Hristiyanların neden dua etmesi gerektiği değil, neden istemeleri gerektiğidir?

   İşte bir Hıristiyan olarak dua etmeyi seçmeniz için dört harika neden:

   Tanrı'ya O'nu ne kadar sevdiğinizi ve nedenini söylemek istersiniz.

   Belirli eylemler veya tutumlar için “özür dilerim” demeniz gerekir.

   Allah'a şükretmek istiyorsun.

   Hayatınız veya hayatınızdaki biri hakkında bir endişeyi Tanrı'ya getirmek ve O'nu yardıma davet etmek istiyorsunuz.

   Bunu daha fazla araştırmak için “Dua Etmemizin Nedenleri”ni okuyun.

   Daha önce gerçekten hiç dua etmediyseniz ve ne söyleyeceğinizi bilmek istiyorsanız, dua için bu dört neden de başlangıç ​​için iyi bir şablon sağlar. Ve eğer bu sizseniz, daha ileri gitmeden önce daha fazla temel bilgiyi paylaşmak istiyoruz.

   Post a Comment

   0 Comments